Apostil Nerede Yapılır Istanbul?

Apostil Onayını İlçe Kaymakamlıkları ve Valilik Hukuk Büroları yapmaktadır. Apostil`e taraf olmayan ülkelere ait bir belgeniz var ise Valilik Hukuk Bürolarının tasdiki yapılır. Savcılık Belgeniz var ise Cumhuriyet Başsavcılıklarına müracaat ediniz.

Apostil nereden alınır istanbul?

Eğer Türkiye’de apostil tasdiki almak istiyorsanız kaymakamlığa başvurabilirsiniz. Bazı ülkelerde apostil tasdiki valilik makamından, adli belgeler için ise ağır ceza mahkemeleri başkanlıklarından sağlanabilir.

Apostil ücreti ne kadar?

türkiye’de apostil yetkisi 2002 yılından beri kaymakamlıklarda ücret alınmaksızın yapılmaktadır. – ücretsizdir.

Apostil işlemi nerelerde yapılır?

Türkiye’de apostil almak isteyen kişiler illerde valiliklere ilçelerde ise kaymakamlıklara gitmelidir. Bunun yanında gidilecek olan noterin nereye bağlı olduğuna da dikkat edilmesi gerekir. Eğer apostil alınacak belge adli bir belge ise o zaman ağır ceza mahkemelerine de başvuru yapılabilmektedir.

Apostil işlemini kim yapar?

Türkiye’de apostil tasdiki yaptırmak için; Valilikler, Hukuk İşleri Müdürlükleri, Kaymakamlıklar, Adli belgeler için Ağır Ceza Mahkemeleri Başkanlıkları, Ağır Ceza Mahkemeleri Başkanlıklarının bulunmadığı yerlerde adliye encümeni ya da Adalet Komisyonu Başkanlıkları tarafından düzenlenmektedir.

Istanbul Valiliği apostil işlemleri nerede?

İlçe Adı Telefon Adres
İSTANBUL VALİLİĞİ Hoca Paşa, Ankara Cd., 34110 Fatih/İstanbul
ADALAR (216) 382 50 06 Büyükada-Nizam, Çankaya Cad. No:44, 34970 Adalar/İstanbul – Asya
ARNAVUTKÖY (0212) 597 92 32 İslambey, Yıldırım Beyazıt Cad. Hükümet Konağı No:37 D:4 Arnavutköy
ATAŞEHİR

E devletten apostil nasıl alınır?

Vatandaşlar, www.turkiye.gov.tr ve www.eapostil.gov.tr adresleri veya e-Devlet mobil uygulaması üzerinden hesaplarına giriş yaparak tek ekranla adli sicil kaydı belgesi oluşturup e-apostil talebinde bulunabiliyor.

Apostil için noter onayı gerekli mı?

Apostil belgeniz kesinlikle noter tarafından tasdik edilmeli ve kaymakamlık tarafından mühürlenmelidir. Bu işlemleri yapmadığınız müddetçe belgenizin uluslararası geçerliliği olmayacaktır. Bu aşamaları geçtikten sonra ilgili ülkenin konsolosluğuna evrakınızı götürebilirsiniz.

See also:  Istanbul Gp Kim Kazandı?

Apostil onayı ne kadar sürer?

Apostil Onayının Geçerlilik Süresi ile ilgili Lahey Anlaşmasında belirli bir süre belirtilmemiş olup, gerçerlilik süresi ülkelerin kendisi tarafından belirlenmektedir. Apostil onayı yapılmış bir belge bazı ülkelerde 6 ay, bazı ülkelerde 1 yıl, bazı ülkelerde süresiz olarak geçerlidir.

Apostil tercüme edilir mi?

Apostil, eğer yurt dışından gelen bir evrak Türkiye’de kullanılacaksa oradan apostilli olarak gelmesi gerekmektedir. Sonrasında apostilin çevirisi yapılır ve sizlere ister yeminli ister noter onaylı tercüme olarak teslim edilir.

Apostil her yerde yapılır mı?

Belgenin apostili yurtiçinde kaymakamlıkta ya da valilikte yapılır. Yurtdışında ise ilgili yetkili makamlara gidilerek apostil onayı için başvuru yapılır.

Apostil hangi ülkeler?

Apostil Ülkeleri

 • Arnavutluk.
 • Andorra.
 • Antigua ve Barbuda.
 • Arjantin.
 • Ermenistan.
 • Avustralya.
 • Avusturya.
 • Azerbaycan.
 • Apostilli evlilik belgesi nereden alınır?

  Formül B belgesi yurtiçinde; İl yada İlçe Nüfus Müdürlüklerinden, yurtdışında Konsolosluk yada Büyükelçiliklerden temin edilir. Evlenme belgesinin uluslararası geçerlilik kazanabilmesi için genellikle apostil onaylı olarak talep edilmektedir.

  Apostil şerhini kim yapar?

  Türkiye’de Apostille şerhi vermeye yetkili makamlar; idari belgeler için valilikler, adli belgeler için ise ağır ceza mahkemesi ve kuruluşu olan merkezlerdeki adli yargı adalet komisyonu başkanlıklarıdır.

  Apostilli belge ne demek?

  Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

  ABD Lahey Sözleşmesine Taraf mı?

  Slovakya 6 Haziran 2001 yılı (katılım), 18 Şubat 2002 yılı (yürürlüğe girmiştir) Slovenya 24 Ocak 1965 yılı (Yugoslavya için yürürlüğe girmiştir), 8 Haziran 1992 yılı (Slovenya Sözleşme’ye ilişkin hak halefiyeti ilan etmiştir) ABD 24 Aralık 1980 yılı (katılım), 15 Ekim 1981 yılı (yürürlüğe girmiştir)

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.