Borsa Istanbul Başkanı Kim?

Saat 14:00’te başlayan genel kurulda Erişah Arıcan Borsa İstanbul’un yeni başkanı olarak seçildi.Prof.Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 itibariyle yapısı değişen ve başkanlığını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlendiği Türkiye Varlık Fonu’nun yönetim kuruluna atanmıştı. 2006 yılından buyana Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Arıcan bir dönem Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliği de yapmıştı.

Borsa İstanbul
Önemli yetkililer Erişah Arıcan Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz Enes Ergun Genel Müdür
Para birimi TL ₺
İşlemdeki şirket 540 (2021)
Websitesi borsaistanbul.com

Borsa hisselerini kim yönetiyor?

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Kurum, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

Ergün Korkmaz kimdir?

Ergun, yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında tamamladı. 24 yıllık borsa ve sermaye piyasaları tecrübesine sahip olan Ergun, çok sayıda şirketin halka arzının değerlendirilmesi ile işlem gören şirketlerin incelenmesini ve piyasa faaliyetlerini yönetti.

Borsa Istanbul hangi bakanlığa bağlıdır?

91 sayılı KHK’de öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu’nun gözetim ve denetimi altında olan tüzel kişiliği haiz bir kamu kurumudur.

Borsa Istanbul yönetim kurulu kaç kişiden oluşur?

Yönetim Kurulu Başkanı’nı, ifade eder. MADDE 4– (1) Komite, Yönetim Kurulu tarafından seçilen en az iki üyeden oluşur ve Komite üyelerinin çoğunluğu bağımsız veya icracı olmayan Yönetim Kurulu üyelerinden olmalıdır. Gerek duyulduğunda Yönetim Kurulu üyesi olmayan, konusunda uzman kişilere de Komitede görev verilebilir.

Borsanın kuruluşuna kim karar verir?

MADDE 5 – (1) Borsa, Bakanlık ve Sermaye Piyasası Kurulunun teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen izinle anonim şirket statüsünde kurulur.

Enes Korkmaz kimdir?

Hakan Atilla’nın görevden ayrılmasının ardından boşalan Borsa İstanbul Genel Müdürlüğüne Korkmaz Enes Ergun getirildi. 24 yıllık borsa kariyeri bulunan Korkmaz Enes Ergun, şirketin halka arz ile işlem gören şirketlerin incelenmesi ve piyasa faaliyetlerini yönetmesiyle dikkat çekiyor.

See also:  Istanbul Havalimanı Nerede Hangi Semtte?

Ali Ömürbek kimdir?

Ali Ömürbek Borsa İstanbul’a atanmadan önce 2008-2018 yıllarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş ‘de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Halen Borsa İstanbul’da Piyasa Operasyon Ana İş Grubu’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. 1974 yılında Sivas’ta doğdu.

Borsa üyeleri kimlerdir?

Borsa istanbul Özel Pazar’ a 4 tip üye kabul edilmektedir. Bunlar: 1. Şirketler / Şirket Ortakları

4. Servis Sağlayıcılar

 • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı veya T.C.
 • Tüzel kişiler için kuruluş ve esas sözleşmesini gösteren ticaret sicil kaydı
 • Gerçek ve tüzel kişiler için ilgili meslek odası kaydı
 • Borsa İstanbul nasıl kuruldu?

  30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulmuştur.

  SPK devlet kurumu mu?

  Merkezi Ankara’da bulunan ve Devlet Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini sürdüren SPK yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumu.

  2020 Borsa İstanbul başkanı kimdir?

  Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. 27 Eylül 2018 tarihinden bu yana Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

  Güzhan Gülay Kimdir?

  Güzhan Gülay Borsa İstanbul Pay Piyasası Direktörlüğünde Ürün Geliştirme Servisi Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Borsa İstanbul öncesinde Ziraat Bankası’nda Borçlanma Araçları ve Para Piyasalarında Dealer olarak çalışmıştır.

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin görev süresi kaç yıldır?

  Yönetim Kuruluna Uyuşmazlık Komitesi yardımcı olur. ve bir başkandan oluşur. Yönetim Kurulunca yine sıra belirtilerek ayrıca üç yedek üye seçilir. (2) Komite üyelerinin görev süresi 2 yıldır.

  See also:  Istanbul Kartını Hes Kodu Nasıl Yüklenir?

  Hissenin BIST 100 e girmesi ne demek?

  BIST 100 endeksi; Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa ve işlem hacmi açısından en yüksek 100 hisse senedinin performansını ölçmek için kullanılan temel göstergedir. Aynı zamanda Türk borsasının göstergesi olarak da kabul edilen BIST 100 endeksinin işlem kodu ise: XU100’dür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.