Borsa Istanbul Başkanı Kim Oldu?

Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı oldu.Prof. Dr. Arıcan, geçtiğimiz günlerde Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliğini atanmıştı.
Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. 27 Eylül 2018 tarihinden bu yana Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Istanbul borsası başkanı kimdir?

Borsa İstanbul
Önemli yetkililer Erişah Arıcan Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz Enes Ergun Genel Müdür
Para birimi TL ₺
İşlemdeki şirket 540 (2021)
Websitesi borsaistanbul.com

Borsa istanbul un yeni başkanı kim olacak?

Borsa İstanbul’da Genel Kurul sonrasında genel müdürlük görevine Korkmaz Enes Ergun getirildi. Borsa İstanbul’da Genel Kurul sonrasında Hakan Atilla’dan boşalan genel müdürlük görevine Korkmaz Enes Ergun getirildi.

Borsa hisselerini kim yönetiyor?

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Kurum, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

BIST kime ait?

*05.02.2017 tarihli ve 29970 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 24.01.2017 tarihli ve 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi gerekince, Hazine’ye ait paylar, Türkiye Varlık Fonu’na aktarılmıştır. ** Katar Yatırım Otoritesi’nin (Qatar Investment Authority) %100 iştirakidir.

Ali Ömürbek kimdir?

Ali Ömürbek Borsa İstanbul’a atanmadan önce 2008-2018 yıllarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş ‘de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Halen Borsa İstanbul’da Piyasa Operasyon Ana İş Grubu’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. 1974 yılında Sivas’ta doğdu.

Güzhan Gülay Kimdir?

Güzhan Gülay Borsa İstanbul Pay Piyasası Direktörlüğünde Ürün Geliştirme Servisi Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Borsa İstanbul öncesinde Ziraat Bankası’nda Borçlanma Araçları ve Para Piyasalarında Dealer olarak çalışmıştır.

Prof Dr Erişah Arıcan nereli?

Erişah Arıcan Mardin Derik doğumludur. Prof. Dr. Arıcan, 1999 yılında İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 yılında M.Ü.

See also:  Istanbul Aşkabat Ne Zaman Açılacak?

Korkmaz Ergun borsa istanbul kimdir?

Ergun, yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında tamamladı. 24 yıllık borsa ve sermaye piyasaları tecrübesine sahip olan Ergun, çok sayıda şirketin halka arzının değerlendirilmesi ile işlem gören şirketlerin incelenmesini ve piyasa faaliyetlerini yönetti.

Takasbank yeni genel müdür?

Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Avşar Sungurlu Albaraka girişim projesi Albaraka Garaj mentor grubu üyesi, girişim projelerinin değerlendirilmesi ve seçimi sürecinde görev aldı. 30 Mart 2021 itibarıyla Takasbank Genel Müdürü olarak atandı.

Borsanın kuruluşuna kim karar verir?

MADDE 5 – (1) Borsa, Bakanlık ve Sermaye Piyasası Kurulunun teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen izinle anonim şirket statüsünde kurulur.

Borsada işlem yapan kişiye ne denir?

Borsa Uzmanı; taşınır değerler olarak bilinen borsa sermayesi içerisinde alım satım yapan, iç yönetmelikte belirtilen esaslara göre işleyiş sağlayan, fiyatların oluşumunu izleyip işlemleri sonuçlandıran kişilere verilen mesleki unvandır.

En büyük borsa hangisi?

New York borsası, 26 milyar doları aşkın piyasa değeri ile dünyanın en büyük borsası olurken, onu Nasdaq ve Şanghay borsası takip etti.

Borsa İstanbul bir devlet kurumu mu?

91 sayılı KHK’de öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu’nun gözetim ve denetimi altında olan tüzel kişiliği haiz bir kamu kurumudur.

Istanbul borsasının değeri ne kadar?

Nasdaq 24,6 trilyon dolar ile ikinci sırada, Şanghay 8,2 trilyon dolar piyasa değeriyle üçüncü sırada yer aldı. Borsa İstanbul ise önceki yıla göre 6 sıra gerileyerek 138 milyar dolar piyasa değeri ile 2021 yılında 38’inci sırada yer aldı.

Borsa üyeleri kimlerdir?

Borsa istanbul Özel Pazar’ a 4 tip üye kabul edilmektedir. Bunlar: 1. Şirketler / Şirket Ortakları

See also:  Çerkezköy Nerede Istanbul?

4. Servis Sağlayıcılar

  • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı veya T.C.
  • Tüzel kişiler için kuruluş ve esas sözleşmesini gösteren ticaret sicil kaydı
  • Gerçek ve tüzel kişiler için ilgili meslek odası kaydı
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published.