Istanbul Levent Hangi Yakada?

Levent, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan bir mahalledir.

Levent, Beşiktaş

Levent
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beşiktaş
Nüfus (2014)

Istanbul 4 levent nereye yakın?

4. Levent, Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı bir mahalledir. Levent semti, Büyükdere Caddesi, Çeliktepe, Gültepe, Etiler, Akatlar, Levazım mahalleleri ve Maslak semti ile çevrilidir.

Istanbulda kaç tane Levent var?

1960’lı yıllarda bugün 4. levent dediğimiz bölgede konutlar imar edilirken bu yeni bölgeye dört tarafı istanbul’un köklü semti levent’i gördüğü için dört levent adı verilmiştir. gel zaman git zaman bu hikaye unutulunca halk dilinde semte, sanki bir sıra ifade ediyormuşçasına dördüncü levent denmeye başlanmıştır.

Istanbul Levent nasıl bir yer?

Plaza ve Alışveriş merkezlerinin yoğunluğuyla, iç kesimlerinin sakinliğiyle, sabah 08.30 – 09.30 akşam 17.30 – 20.00 saatlerinde trafikte bulunulmaması gereken semt. Levent,1970 li yıllardan itibaren gelişmeye başlamış bir semtdir. Şu an plazalar ve AVM ler ile dolu olup kentin en kalabalık bölgelerinden biridir.

Levent kelimesi nereden gelir?

Batı Anadolu sahilleriyle Marmara sahillerinde yetişen Türk gençleri donanmaya levent adıyla kaydedildi ve Anadolu leventleri ‘levend-i Rûmî’ olarak anıldı. İnce donanma için Tuna yalılarından levent yazılırdı. 1058’den (1648) sonra kalyon sayısı artınca azeblerin yerini kalyoncu ve leventler aldı.

4 Levent hangi metro?

4. Levent Metro İstasyonu, İstanbul metrosunun M2 hattında bulunan ve 31 Ekim 2000’de hizmete giren metro istasyonudur. İstasyon, Kâğıthane’nin Emniyet Evleri mahallesinde Büyükdere Caddesi üzerinde yer almaktadır.

4 levent mi 4 levent mi?

dördüncü levent bölgenin resmî ismiyken dört levent kısaltılmış halidir. konuşma dilinde dört harften kâr etmek amacıyla dört levent, yazarken ise resmiyete uygun olması amacıyla 4. levent şeklinde kullanılması uygundur.

4 Levent neler var?

 • İstanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi. 1.001. Alışveriş Merkezleri. Levent. Yazan: huseyinc05.
 • Balmumu Heykel Müzesi. Özel Müzeler. Levent.
 • 3. Deepist Dalış ve Doğa Sporları Tüplü Dalış ve Şnorkelle Dalış Levent. Şu anda açık.
 • Jungle 8. Dans Kulüpleri ve Diskolar. Levent.
 • Cinemaximum Kanyon. Sinema Salonları Levent.
 • See also:  Istanbul Akvaryum Florya Nerede?

  5 Levent hangi yakada?

  5. Levent
  5. Levent 5. Levent’in İstanbul’daki konumu
  Ülke Türkiye
  İl İstanbul
  İlçe Eyüpsultan

  1 Levent nasıl gidilir?

  Levent, Beşiktaş bölgesindeki en çok ziyaret edilen yerlerden 1.Levent adresine toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

  1. Otobüs: 121BS, 122M, 25A, 29D, 36L, 41AT, 522B, 63.
  2. Metro: M2.
  3. Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: SRY-08, MİNİBÜS: SRY-14, MİNİBÜS: SRY-16.

  Levent ne işe yarar?

  osmanli tarih deyimleri sözlügünden aşağıdaki alıntının dikkatle incelenmesinde yarar vardır: levent;eskiden bahriyede kullanılan askerlerin bir nevine verilen addır. venediklilerin şark ehallisinden istihdam ettikleri askere italyanca şark manasına olarak verdikleri ‘levantino’ dan alınmadır.

  Levent Çarşı hangi metro durağı?

  Şişli bölgesinde Levent Çarşı Ptt yakınlarındaki Metro durakları

  Durak adı Mesafe
  Levent 10 dk yürüme GÖRÜNTÜLE

  4 Levent posta kodu nedir?

  Posta Kodu için belirtilmiş olan değer 34330.

  Levent nedir ne anlama gelir?

  Osmanlı döneminde, donanmada görev alan Yeniçeri askerlerine Levent adı verilirdi. Dilimize Farsçadan geçmiş olan Levent kelimesi, 16. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Bu isimden türetilmiş olan levandane kelimesi ise uzun boylu, yakışıklı anlamına gelir.

  Levent teşkilatını kim kurdu?

  Kaptanıderyâ Hoca Süleyman Paşa leventleri disiplin altına almak üzere İstanbul (sur içi), Üsküdar, Galata, Beşiktaş, Hasköy ve Eyüp’te yerli levent kullukları inşa ettirdi. Boğaziçi’nin Rumeli sırtlarındaki Levent Kışlası daha sonra Levent Çiftliği adını almıştır.

  Farsça Levent ne demek?

  levent – Nişanyan Sözlük. Farsça lavand لوند “işsiz güçsüz, boş gezen, başıbozuk” sözcüğünden alıntıdır. 18. yy’da ‘taşra derebeylerinin maiyetinde bulunan silahlı nefer’ anlamında kullanılır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.